רוזמן יחיאל חיליק - ר ג ע י ם

פותח סתימות ומרגיע סתומים

סבלנות

 מודה. אחת המטלות הקשות ביותר שעמדתי נכחן וחיטוט-יתר בה עלול לסדוק את תמונת הראי שלי.  ולא שאני ירא מנפוץ המראה, ולא שאני ירא מאחיזה בתוצאה, אני מרגיש ויודע, שכניסה לחיטוט יתר תעצור אותי לזמן רב בהתפתחות, תוך אמונה ותקווה שלאחר מעצור זה ארשום (תוך השענות על קבוצת הלמוד ומתרחשים חוץ-קבוצתיים) תחנה נוספת בהתפתחותי.

 

כדי לסלול נתיב חיפוש אשתמש במימדי הנפש כתחנות-חקר לבחינתן של חֹזקות וחולשות שלי, שהרי עתים מצר עלול להיווצר מתוך חוזקה דווקא ולאו דווקא מתוך חולשה. משל מבקש אדם להאט את מהירות המחשבה שלו המכניסה אותו מדי פעם בפעם למצרים חברתיים, למצרים אמוניים, למצרי יצירה, למצרי גוף ועוד. מאידך אדם מבקש להאיץ במהירות המחשבה שלו הנדמית לו כאיטית מדי כמבקשת תימוכין רבים במימד החברתי, במימד התחושתי, במימדים הפיזיים, השכליים הרגשיים ועוד. והנה מבלי משים אני מתאר את שני קצותיה של מידה הנקראת "סבלנות" אשר קצותיה הם "ההיסוס" מצדה האחד של המידה ו"פחזות" מצדה האחר. אני מודה שעתים אני חש בתוצאותיה של הפחזות ביחסי עם עצמי, עם זולתי והייתי מעז לאמר שגם עם אלוהי. אך שוב, מאידך אני מכה על חטא ההיסוס אשר גרם לי וגורם לי עדיין להיוותר מאחור במיזמים חברתיים, תרבותיים, ביחסי עם עצמי זולתי ואלוהי.

 

המידה

 

פחזות     --------------------סבלנות--------------------   היסוס

 

נְבִיאֶיהָ פֹּחֲזִים אַנְשֵׁי בֹּגְדוֹת כֹּהֲנֶיהָ חִלְּלוּ-קֹדֶשׁ חָמְסוּ תּוֹרָה

הִמָּלְכוּת, הִתְחַבְּטוּת, הִתְלַבְּטוּת, הִתְנַדְנְדוּת, רְהִיָּה, שְׁקִילָה

 

 

 

 

יגיעה     --------       בעל-עניין    ---------- שעמום

 

כָּל הַדְּבָרִים יְגֵעִים לֹא יוּכַל אִישׁ

לְדַבֵּר לֹא תִשְׂבַּע עַיִן לִרְאוֹת

וְלֹא תִמָּלֵא אֹזֶן מִשְּׁמֹעַ

 

הֲבֵל הֲבָלִים הַכֹּל הָבֶל.  ג מַה-יִּתְרוֹן, לָאָדָם:  בְּכָל-עֲמָלוֹ--שֶׁיַּעֲמֹל, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ.  ד דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא, וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת.  ה וְזָרַח הַשֶּׁמֶשׁ, וּבָא הַשָּׁמֶשׁ; וְאֶל-מְקוֹמוֹ--שׁוֹאֵף זוֹרֵחַ הוּא, שָׁם.  ו הוֹלֵךְ, אֶל-דָּרוֹם, וְסוֹבֵב, אֶל-צָפוֹן; סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ.  ז כָּל-הַנְּחָלִים הֹלְכִים אֶל-הַיָּם, וְהַיָּם אֵינֶנּוּ מָלֵא; אֶל-מְקוֹם, שֶׁהַנְּחָלִים הֹלְכִים--שָׁם הֵם שָׁבִים, לָלָכֶת

 

 

 

 

        הימורים  -----    ביטחון עצמי    --------   שיתוק:

 

 

מַפְרִיחֵי יוֹנִים וּמְשַׂחֲקִים בְּקֻבִּיָּה

 

 

כּמִי שֶכְּפָאוֹ שֵד